نکات آموزشی قالی و فرش

نگهداری فرش

غبار گیری فرش

غبار گیری فرش

– فرش دستباف را روی سطح هموار مانند سنگ، سرامیک، موزاییک و پارکت پهن کنید. این سطح باید صاف، خشک و عاری از گردوخاک باشد.

– از قراردادن اشیای سنگین و دارای پایه‌های باریک مانند مبلمان بر روی فرش دستباف خودداری کنید. زیرا این امر باعث آسیب‌رسیدن به فرش می‌گردد. در غیر این صورت بهتر است از زیرمبلی (چوبی یا پلاستیکی) زیر پایه مبل استفاده کنید.

– از قراردادن گلدان یا درختچه بر روی فرش خودداری کنید؛ چراکه اغلب پوسیدگی فرش ناشی از آب اضافی گلدان است.

– راه‌رفتن مداوم روی قسمت خاصی از فرش باعث ساییدگی در آن محل خواهد شد که برای جلوگیری از این اتفاق می‌بایست حداقل هر شش‌ماه یک بار فرش را سروته کرده تا پرزهای فرش به حالت اولیه برگشته و مقاومت بیشتری داشته باشند.

– از قراردادن فرش دستباف در زیر نور مستقیم خورشید مثلاً کنار پنجره خودداری کنید. در صورت لزوم می‌توان از روفرشی برای محافظت از کهنگی یا رنگ‌پریدگی فرش استفاده کرد.

 

جاروزدن

جاروزدن صحیح و مناسب فرش می‌تواند باعث افزایش طول عمر فرش شما شود. توجه داشته باشید که فرش‌های خود را یک بار در هفته جارو بزنید. بهتر است که برای بالابردن ماندگاری فرش این عمل در جهت خواب پرزهای فرش انجام گیرد. برای جاروزدن سر جارو را به‌صورت مدام عقب و جلو نکنید زیرا آسیب جدی به فرش می‌زند.

 

جلوگیری از بیدخوردگی

حشره بید پروانه کوچکی است که به رنگ زرد و طول بدن آن 12 ـ 9 میلی‌متر می‌باشد. این پروانه‌ها در حدود صد تخم در محل تاخوردگی‌های فرش پشمی می‌گذارند. نوزاد بید برای رشد خود از پروتئین موجود در پشم تغذیه نموده و باعث آسیب‌رساندن به تاروپود پشم می‌گردد.

روش‌هایی برای مبارزه با بیدخوردگی ایجاد شده مانند سردکردن با استفاده از مواد طبیعی و یا استفاده از حبه‌های نفتالین و یا کافور.

 

نحوه نگهداری فرش در انبار

فرش دستباف یک کالای باارزش است که در صورت نگهداری خوب می‌تواند سالم و زیبا باقی بماند. برای نگهداری فرش در جایی غیر از منزل مکانی لازم است که از هر جهت مناسب باشد. یک انبار خوب و مناسب می‌بایست ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

1) از مصالح مستحکم درست شده باشد تا در مقابل عوامل طبیعی کمتر آسیب ببیند.

2) سمپاشی‌کردن هرچند وقت یکبار تا موریانه و بید و حشرات موذی نتوانند به داخل آن راه پیدا کنند.

3) داشتن پنجره به جهت انتقال نور کافی به داخل و همچنین وجود دستگاه تهویه و هواکش

 

پاک‌کردن انواع لکه در منزل

چای و قهوه: بلافاصله چای را با قاشق جمع کرده و با پارچه سفید و مرطوب و کف لکه را چند بار خوب تمیز می‌کنیم. اگر سایه لک باقی ماند با پارچه‌ای که با محلول آب و سرکه سفید مرطوب‌شده به همراه کف آن را پاک می‌کنیم.

انواع شربت و نوشابه: بلافاصله آن را با قاشق جمع کرده و با پارچه سفید و مرطوب و کف آن را چند بار خوب تمیز می‌کنیم. اینکار را چندبار انجام داده تا لکه خوب پاک شود. هربار قبل از کار مقداری آب روی محلول اسپری می‌کنیم تا قند آن خوب شسته شود. اگر سایه لک باقی ماند با پارچه‌ای که با محلول آب و سرکه مرطوب شده آن را تمیز می‌کنیم.

آدامس و شمع: مقداری یخ درون کیسه بریزید و روی لک قرار داده تا لکه سفت و یا منجمد شود. سپس با دقت با استفاده از پشت چاقو لکه را برمی‌داریم.

خون: لکه را با استفاده از دستمالی که با آب سرد و صابون مرطوب شده برطرف کنید.

کاکائو و شکلات: اضافات را با قاشق برداشته، با پارچه آغشته به آب و سرکه سفید همراه با کف تمیز کنید.

جوهر خودکار: با استفاده از یک اسفنج که با شیر مرطوب شده لکه را بردارید و سپس با استفاده از دستمالی که با آب و کف مرطوب شده باقیمانده مواد را پاک کنید.